Ekologiczne opryski

Powoli zaczynamy rezygnować ze stosowania sztucznych nawozów i oprysków. Chemia szkodzi zarówno naszemu środowisku, jak i nam samym, bo nawet jeśli nie stosujemy jej bezpośrednio na sobie, część substancji chemicznych może przenikać do naszych organizmów z gleby, wody bądź z powietrza. Skutki mogą być opłakane, dlatego wszyscy powinniśmy zmienić swoje postępowanie. Ekologiczne opryski, nazywane również „eko opryskami”, będą takim pierwszym krokiem ku lepszemu, o ile tylko zaczniemy z nich korzystać i zastąpimy nimi wszystkie chemiczne i sztuczne wyroby.

W przeciągu ostatnich lat tego rodzaju opryski zdecydowanie zyskały na popularności, dzięki czemu przestały być środkami trudno dostępnymi – dziś bez trudu kupimy je nawet w tych największych sieciowych sklepach ogrodniczych. Jeżeli jednak chcemy mieć więcej opcji do wyboru, postawmy na zakupy online.

Znajdźmy popularne sklepy internetowe, słynące ze sprzedaży ekologicznych nawozów i środków ochrony roślin. Przepatrzmy ich oferty i porównajmy do siebie poszczególne produkty, zwracając uwagę na występujące tuż pod nimi komentarze i opinie, dzięki którym dowiemy się, co o poszczególnych towarach sądzą inni klienci. Wbrew pozorom ekologiczne opryski nie muszą być wcale drogie. A jeśli chcemy na nich jeszcze bardziej zaoszczędzić, zawsze możemy stworzyć je samodzielnie – nie jest to wcale aż tak trudne zadanie, jakby się to mogło wydawać.

Doskonałym zielem do produkcji eko oprysków jest m.in. pokrzywa. Być może nawet mamy ją już w swoim ogródku. Nie musimy więc nawet niczego nowego kupować czy sadzić, by w bardzo krótkim czasie utworzyć swój pierwszy ekologiczny oprysk. Pokrzywę w pierwszej kolejności suszymy, a dopiero potem łączymy ją z odpowiednią ilością wody (przeważnie stosuje się proporcję 100 g suszu na 5 litrów wody) i czekamy, aż nasza mikstura sfermentuje.

Gdy pierwotna wersja oprysku będzie już gotowa, możemy raz jeszcze rozcieńczyć ją w sporej ilości wody, by potem przejść już do opryskiwania swoich roślin. Preparat z pokrzywy wolno stosować na różnych gatunkach drzew, krzewów i kwiatów. Nie powinno się go jednak używać do nawożenia roślin strączkowych oraz czosnku.

Jeżeli zaczniemy korzystać z naturalnych oprysków wytworzonych z samej wody i suszu pokrzywy, szybko dostrzeżemy, że mają one dużą przewagę nad chemicznymi nawozami. Są oczywiście naturalne, ale nie jest to ich jedyna zaleta. Ekologiczne opryski z pokrzywy mają bowiem zdolność do przyspieszania wzrostu roślinności oraz zapobiegania różnym chorobom.