Pływanie – sport idealny

Wypoczynek na basenie to świetna rozrywka dla całej rodziny. Zarówno dzieci, jak i dorośli uwielbiają wodne szaleństwa. Można się schłodzić w upalny dzień, a także zadbać o kondycję fizyczną. Pływanie działa też relaksująco i odprężająco, więc pozwala walczyć z otaczającym nas stresem. To wbrew pozorom bardzo poważna kwestia, badania dowodzą, że wiele groźnych chorób wywołuje właśnie stres. Niestety, rosnące tempo życia powoduje też wzrost zachorowalności na zawały. Zdecydowanie warto regularnie uprawiać sport.

Pływanie jest idealnym wyborem. Mamy do wyboru kilka opcji. Możemy pływać w otwartych zbiornikach wodnych lub na basenie. Wybór należy do nas.

Pływanie w jeziorze jest bardzo przyjemnym rozwiązaniem w letnie miesiące takie jak lipiec i sierpień. Woda ma wtedy odpowiednią temperaturę ponieważ jest nagrzana przez słońce. Można wówczas komfortowo korzystać z kąpieli. Mamy też wtedy swobodę podczas uprawiania sportu ponieważ nikt nie staje nam na drodze i nie przeszkadza nam. Można w wygodny sposób pokonać naprawdę spory dystans, nawet kilka kilometrów.

Taka forma uprawiania sportu zapewnia też świetny kontakt z naturą. Można podziwiać piękno okolicznych lasów i łąk. Do wad należy zaliczyć przede wszystkim ograniczone bezpieczeństwo. Zbiorniki wodne prawie zawsze mają głębokość co najmniej kilku metrów, więc już po chwili nie mamy kontaktu z dnem. Musimy być wtedy pewni naszych umiejętności pływackich. Nie możemy liczyć na nadzór ratownika, który w razie problemów pomoże nam i nas uratuje. Warto posiadać specjalną bojkę, przymocowaną linką do naszego ciała. Jest ona lekka i wypełniona powietrzem, więc nie przeszkadza w pływaniu, ale w razie problemów może okazać się niezastąpiona.

Inną możliwością jest korzystanie z basenu. Mamy tam zapewnioną opiekę ratownika wodnego, możemy więc czuć się nieco bezpieczniej, chociaż nadal należy zachować czujność i rozwagę. Z basenu można korzystać niezależnie od pogody i warunków atmosferycznych. Nawet w mroźną zimę będzie tam na nas czekać ciepła woda. Oczywiście korzystanie z basenu jest płatne, ale w zamian możemy liczyć na zaplecze sanitarne w postaci pryszniców i szafek.

Na wielu basenach są też dodatkowe atrakcje takie jak masaże wodne czy zjeżdżalnie. Niestety pływalnie często bywają zatłoczone, szczególnie w weekendy. Dodatkowo chemia do basenu powoduje u części osób reakcje alergiczne. Wiele ośrodków stosuje już bezpieczniejsze odkażanie ozonem, ale wciąż konieczne jest używanie chemii, na przykład w postaci chloru.